Vybavení

Dotazy na vybavení jsou neustálým evergreenem. Dostávám je každý den nezávisle na typu nebo délce závodu. Vybavení se trochu liší podle závodu, ale v principu používám neustále to stejné, tak jsem to tady sepsal.

Oblečení

 • Tilak Euphoria – nemůžu začít jiným kouskem. Podílel jsem se na jeho vývoji s jasným určením – bunda na běhání do hor. A přesně taková je, splňuje co potřebuji a tenhle kus výbavy používám zdaleka nejvíc. Od Jeseníků po Andy, od vichřice po průtrž mračen, běhání či lehké lezení, do hor prakticky nepoužívám jinou bundu. Nepromokavá membrána GORE-TEX® Active, obrovsky prodyšná, lehká a mechanicky odolná a určená k tomu, aby přes ni člověk měl běžecký batoh. A ještě jedna věc – je krásná.
 • Tilak Svalbard/Ketil – po tvrdým tréninku v horách nebo závodě mám tendenci prochladnout. Proto se vždy rychle převleču do něčeho teplého. Podle míry únavy a zimy volím buď Ketil (tenčí) nebo Svalbard (teplejší). Nejsem z těch, kdo by si vytvářel zvláštní vztah k věcem, ale někdy se už těším, až se zabalím do Svalbardu.
 • Tilak Palčáky GORE-TEX® – na ruce trpím, tohle je pro mě způsob, jak si je chránit i v těch nejtvrdších podmínkách.
 • Kompresní lýtkové návleky a kraťasy RoyalBay – je celkem jedno jestli v závodě běžím, jedu na kole, pádluju nebo dělám něco jiného, často jsou se mnou kompresky od startu až do cíle.

Boty

 • Inov8 X-Talon G 235 – lehká bota, měkká směs a agresivní vzorek do těch nejtěžších terénů. Přesto je tato bota nečekaně pohodlná a měkká. Od jara jsem jim dal solidní sadu – Savinské Alpy, Dolomity, Glockner nebo čtyřtísícový Lagginhorn alspkým hřebenem. Byly se mnou na ostrých vápencových trailech, na ferratách, lezeckých vícedélkách, na sněhu, ledu i v trhlině. Měl jsem na nich i rámové mačky. A taky mokrý a chladný podzim v Jeseníkách. Jsou skvělé.
 • Inov8 Arctic Talon 275 – boty s hřeby jsou v mých podmínkách (v Jeseníkách) v období listopad až březen prakticky nutnost. Tyto jsou určené do zimy a jsou tak více zateplené. Běžel jsem v nich dvakrát Spine Race.
 • Inov8 Roclite G 275 – univerzální trailové boty. Neuvěřitelně pohodlné. Skvělá volba na klasické traily i běžné ultra.

Jídlo

 • Výrobky Edgar. Začalo to s powerdrinkem, ale nedávno přibyly i energetické tyčinky, gely a magnézium. Tyčky i gely výborně chutnají, magnézium (v rozumné míře) potřebuje každý vytrvalostní sportovec, ale powerdrink je pro mne pořád stěžejní. Stále jsem neobjevil nic srovnatelného od konkurence. Stručně, ale pravdivě řečeno: Bez energie není výkon. A powerdrink mi dodává dlouhodobě a průběžně (tedy bez nějakých špiček a poklesů) energii v takové podobě, v jaké ji dlouhodobý výkon potřebuji. V principu je to směs sacharidů složená tak, že je hladina cukru v krvi po delší dobu konstantní. Mně jedna porce vydrží na 2 až 2 a půl hodiny (dle intenzity výkonu). Pro zájemce – Stále je možné použít sledový kód PALONCY10.
 • Tyčinky SENS Barsproteinové a energetické tyčinky, které jako zdroj proteinu využívají hmyz – cvrčky. Skvělá myšlěnka, přímočaré řešení problému energetické, časové i surovinové náročnosti chodu dobytka a především vynikající chuť. Potravinové doplňky budoucnosti.

Další vybavení

 • Běžecký batoh Ferrino DryRun 12 – běžeckých batohů či vest je spousta a účel nějak splní většina z nich. Tenhle vystupuje z řady jednak tím, že je to i nepromokavý, za deště, při překonávání potoka, řeky, či přeplavávání na ostrov se nemusím být o věci uvnitř (ať už elektronika, lékárnička nebo péřový spacák – vyzkoušeno), ale také výborným rozmístěním a dostupností kapes. Na mokré věci se naopak hodí síťovina na zadní straně. Absolvoval jsem s ním nejeden vícedenní adventure race (AR), např. šestidenní světový pohár v AR přes moře a ostrovy ze Švédska do Finska. Více jsem o tom napsal v recenzi.
 • Nepromokavý batoh Ortlieb Atrack 35 – Batoh, který spolehlivě ochrání před vodou i nárazy to nejdůležitjěší vybavení. Bytelné a a odolné zpracování, neotřelý koncept a velice pohodlně se nese.
 • Péřové spacáky Ferrino Lightec Duvet– běžně používám lehký péřák Lightec 500 Duvet, ten řeší většinu situací. A co neřeší lehký péřák, tak teplejší péřák!
 • Vodotěsný vak Ortlieb Duffle RS 140L – skutečně masivní, pevné a nepromokavé zavazadlo. Když někam jedu nebo letím, tak vím, že tohle zavazadlo přežije prakticky jakékoliv zacházení. A ještě má kolečka, takže se s tím pohodlně manipuluje. Také když si chystám věci do depa, tak existuje reálné riziko, že budou několik dní venku vystaveni rozmarům počasí. Takhle vím, že když přijdu z etapy, tak najdu své věci skutečně suché.
 • Nepromokavé vaky Ortlieb Dry Bag – nepromokavé vaky používám neustále – v závodě, na lodi či na horách. Někdy se hodí více těžší a bytelný vak, jindy lehký a tenký pytel, či pytlík. Velmi oceňuji variantu s ventilem pro vypuštění vzduchu – třeba pro chranu péřového spacáku ideální volba.
 • Čelovka Ledlenser NEO 10R – pro moje aktivity univerzální čelovka. 600 lumenů poskytuje dostatek světla téměř na vše co dělám a vydrží svítit s přehledem celou noc. Lehká a výborně drží – mohu ji tak mít na hlavě i v těch nejtěžších sebězích. Je naprosto vodotěsná (mockrát jsem se s ní ponořil), kužel světla je možné plynule měnit. Baterii je možné vyměnit (klasický článek 18650) nebo nabíjet přes USB. Používám ji přes tři roky.
 • Powerbanka GoalZero Venture70 – powerbank je všude spousta, dnes je to prakticky reklamní předmět. Když ale jdu do hor, potřebuju něco odolného a spolehlivého. Venture 70 je přesně taková
 • Multitool Leatherman Surge – když potřebuju něco opravit, uřezat nebo jinak pořešit, je tady tenhle bazmek. Těžší než klasická rybička, ale je prakticky nezničitelný. Ze stejné rodiny jsou i lehčí nástroje.