Vybavení

Dotazy na vybavení jsou neustálým evergreenem. Dostávám je každý den nezávisle na typu nebo délce závodu. Vybavení se trochu liší podle závodu, ale v principu používám neustále to stejné, tak jsem to tady sepsal.

Oblečení

 • Tilak Euphoria – nemůžu začít jiným kouskem. Podílel jsem se na jeho vývoji s jasným určením – bunda na běhání do hor. A přesně taková je, splňuje co potřebuji a tenhle kus výbavy používám zdaleka nejvíc. Od Jeseníků po Andy, od vichřice po průtrž mračen, běhání či lehké lezení, do hor prakticky nepoužívám jinou bundu. Nepromokavá membrána GORE-TEX® Active, obrovsky prodyšná, lehká a mechanicky odolná a určená k tomu, aby přes ni člověk měl běžecký batoh. A ještě jedna věc – je krásná.
 • Tilak Svalbard/Ketil – po tvrdým tréninku v horách nebo závodě mám tendenci prochladnout. Proto se vždy rychle převleču do něčeho teplého. Podle míry únavy a zimy volím buď Ketil (tenčí) nebo Svalbard (teplejší). Nejsem z těch, kdo by si vytvářel zvláštní vztah k věcem, jsou to pořád jen věci, ale někdy se už těším, až se zabalím do Svalbardu.
 • Tilak Palčáky GORE-TEX® – na ruce trpím, tohle je pro mě způsob, jak si je chránit i v těch nejtvrdších podmínkách.
 • Kompresní lýtkové návleky a kraťasy RoyalBay – je celkem jedno jestli v závodě běžím, jedu na kole, pádluju nebo dělám něco jiného, často se zbytek oblečení mění podle počasí, ale kompresky jsou se mnou od startu až do cíle. Což může stovky kilometrů, desítky hodin non-stop, zápřah několik dní.

Boty

 • Inov8 X-Talon G 235 – lehká bota, měkká směs a agresivní vzorek do těch nejtěžších terénů. Přesto je tato bota nečekaně pohodlná a měkká. Od jara jsem jim dal solidní sadu – Savinské Alpy, Dolomity, Glockner nebo čtyřtísícový Lagginhorn alspkým hřebenem. Byly se mnou na ostrých vápencových trailech, na ferratách, lezeckých vícedélkách, na sněhu, ledu i v ledovcové trhlině. Měl jsem na nich i rámové mačky. A taky prožily mokrý a chladný podzim v Jeseníkách. Jsou skvělé.
 • Inov8 Arctic Talon 275 – boty s hřeby jsou v mých podmínkách (v Jeseníkách) v období listopad až březen prakticky nutnost. Tyto jsou určené do zimy a jsou tak více zateplené. Nová verze byla výrazně vylepšena co se týká pasáží po asfaltu, takže hřeby netlačí.
 • Inov8 Roclite G 275 – univerzální trailové boty. Neuvěřitelně pohodlné. Skvělá volba na klasické traily i běžné ultra.

Jídlo

 • Výrobky Edgar. Začalo to s powerdrinkem, ale nedávno přibyly i energetické tyčinky, gely a magnézium. Tyčky i gely výborně chutnají, magnézium (v rozumné míře) potřebuje každý vytrvalostní sportovec, ale powerdrink je pro mne pořád stěžejní. Stále jsem neobjevil nic srovnatelného od konkurence. Stručně, ale pravdivě řečeno: Bez energie není výkon. A powerdrink mi dodává dlouhodobě a průběžně energii v takové podobě, v jaké ji pro dlouhodobý výkon potřebuji (tedy bez nějakých výrazbých špiček a poklesů). V principu je to směs sacharidů složená tak, že je hladina cukru v krvi je po delší dobu konstantní. Mně jedna porce vydrží na 2 až 2 a půl hodiny (dle intenzity výkonu). Pro zájemce – Stále je možné použít sledový kód PALONCY10.
 • Tyčinky SENS Barsproteinové a energetické tyčinky, které jako zdroj proteinu využívají hmyz – cvrčky. Skvělá myšlenka, přímočaré řešení problému energetické, časové i surovinové náročnosti chovu dobytka a především vynikající chuť. Potravinové doplňky budoucnosti. Začao to tyčkami, dnes to jako zdroj proteinů přidávají do těstovin, krekrů či koktejlů.

Další vybavení

 • Běžecký batoh Ferrino DryRun 12 – běžeckých batohů či vest je spousta a účel nějak splní většina z nich. Tenhle vystupuje z řady jednak tím, že je to i nepromokavý, za deště, při překonávání potoka, řeky, či přeplavávání na ostrov se nemusím být o věci uvnitř (ať už elektronika, lékárnička nebo péřový spacák – vyzkoušeno), ale také výborným rozmístěním a dostupností kapes. Na mokré věci se naopak hodí síťovina na zadní straně. Absolvoval jsem s ním nejeden vícedenní adventure race (AR), např. šestidenní světový pohár v AR přes moře a ostrovy ze Švédska do Finska. Více jsem o tom napsal v recenzi.
 • Nepromokavý batoh Ortlieb Atrack 35 – Batoh, který spolehlivě ochrání před vodou i nárazy to nejdůležitjěší vybavení. Bytelné a a odolné zpracování, neotřelý koncept a velice pohodlně se nese. Mívám v něm lezecké vybavení, běžecké vybavení, foťák, notebook nebo vše dohromady a nemám o to strach. Více jsem o tom napsal v recenzi
 • Péřové spacáky Ferrino Lightec Duvet– běžně používám lehký péřák Lightec 500 Duvet, ten řeší většinu situací. A co neřeší lehký péřák, tak řeší teplejší péřák!
 • Vodotěsný vak Ortlieb Duffle RS 140L – skutečně masivní, pevné a nepromokavé zavazadlo. Když někam jedu nebo letím, tak vím, že tohle zavazadlo přežije prakticky jakékoliv zacházení. A ještě má kolečka, takže se s tím pohodlně manipuluje. Také když si chystám věci do depa, tak existuje reálné riziko, že budou několik dní venku vystaveni rozmarům počasí. Takhle vím, že když přijdu z etapy, tak najdu své věci skutečně suché.
 • Nepromokavé vaky Ortlieb Dry Bag – nepromokavé vaky používám neustále – v závodě, na lodi či na horách. Někdy se hodí více těžší a bytelný vak, jindy lehký a tenký pytel, či pytlík. Velmi oceňuji variantu s ventilem pro vypuštění vzduchu – třeba pro ochranu péřového spacáku ideální volba.
 • Čelovka Ledlenser NEO 10R – pro moje aktivity univerzální čelovka. 600 lumenů poskytuje dostatek světla téměř na vše co dělám a vydrží svítit s přehledem celou noc. Lehká a výborně drží – mohu ji tak mít na hlavě i v těch nejtěžších sebězích. Je naprosto vodotěsná (mockrát jsem se s ní ponořil), kužel světla je možné plynule měnit. Baterii je možné vyměnit (klasický článek 18650) nebo nabíjet přes USB. Používám ji přes tři roky.
 • Powerbanka GoalZero Venture70 – powerbank je všude spousta, dnes je to prakticky reklamní předmět. Když ale jdu do hor, potřebuju něco odolného a spolehlivého. Venture 70 je přesně taková.
 • Multitool Leatherman Surge – když potřebuju něco opravit, uřezat nebo jinak pořešit, je tady tenhle bazmek. Těžší než klasická rybička, ale je prakticky nezničitelný. Ze stejné rodiny jsou i lehčí nástroje.