Salomon Adventure Cup

Jako Adventure race (AR) to je krátké, jako survival je to spíš delší. Tak nějak nejstručněji by se dal popsat do jisté míry experimentální formát závodu, jakým bylo třetí pokračování serie Salomon Adventure Cup (SAC). Avšak z hlediska organizace, zázemí, náročnosti i obsazení nic nenasvečovalo tomu, že se tento závod koná poprvé.

V pátek 1. srpna dorážíme do kempu u přehrady Pastviny, z dálky nás vítají všudypřítomné fábory Salomon i stejnojmenný cílový oblouk. Potkávám spoustu známých tváří a pohled do startovky nasvědčuje, že nás čeká pořádná stíhačka. Naopak pohled do mapy potvrzuje, že nás čekají závody do vrchu. (1. kontrola se nachází úplně na Suchém vrchu, pak zamíříme na Svatou Trojici na OB, abychom si v rámci návratu Červenovodské sedlo vyjeli ještě jednou.) No, noční etapa zadarmo nebude.

Když říkám 1. etapa, myslím tím noční etapa. Závod začínal v 11 večer plaváním a etapou, která dle organizátorů vítězům zabere 3,5 až 4 hodiny. Nemá limit, ale v 9 ráno začíná druhá a poslední etapa s limitem 9 hodin. Letmé počty nechávají prostor pro většinu závodníků pro rozumné množství spánku.

Jenže realita je jiná. V 11 vbíháme do přehrady, kde všichni plaveme natřikrát asi 500metrů, po chvíli vybíháme motajíce se z přehrady a sedáme na kolo, kdy nás čeká zmíněná vrchařská prémie. Moc toho po vodě nevidím, mapa se mi leskne a drobná nedohoda se Zdenou nás odsuzuje k lehké kolizi a silniční vyrážce.
Míříme přes Jamné až nahoru. (Zde bych zmínil Zdenu:Který/á #### postavil/a vesnici v takovým kopci!?). Noční OB na Horní Orlici probíhá celkem bez problémů, jen pár drobnějších chyb, tzv. noční daň. Postupně je nám jasné, že náš časový odhad nestihnem a že jej nestihnou ani vítězové a tak dorážíme na Pastviny za světla ve tři čtvrtě na šest, asi 50 minut za prvním týmem. Máme hodinu spánku.

Ráno v 9 startuje Salomon Trail Run, takže k asi 35 “nočním” dvojcím se přidávají dvojice startující v kategorii Open (jen denní etapa) a čistokrevní běžci, co běží jen Salomon Trail Run. A celá tato velká tlupa se na povel Start (nebo to byl “Krleš!”?) dá do pohybu. Velice brzo mi došly síly, tento běh mi vůbec nesedl, zato Zbyšek (Zdena) běží jak o život. Až z kopce se mi daří trochu rozběhnout, tak snad na mě nebude čekat v depu dlouho.
Konečně depo, sedáme do kanoe, která je však tak malá, že mám problémy se tam vejít. Po několika uspořádáních a jedné zastávce nacházíme optimální polohu i tempo a konečně pořádně pádlujem. 10km s kajakářskými pádly uběhne rychle, na adventure race to bude o dost delší.
Následuje krátkej OB a jednoduchý lezení. Bohužel na lezení je zrovna docela nával a když odbíháme, začíná vydatně pršet. K tomu vyrábíme drobnou chybu, ale už se těšíme do cíle. Už “jen” to kolo a brusle.

Rychle na kolo, krátká zastávka v lanovým centru a hurá na brusle. Do bruslí se obouvám jen já (návěs) a společně se Zdenou (tahačem) utváříme soupravu. Docela se to hodí vzhledem k mokré cestě. Trasa ze Zemské brány do Neratova a zpět je krásná, příjemná, to se organizátorům povedlo. Ostatně jako celý závod…
My ale radši řešíme čas a začíná být čím dál jasnější, že jednu kotrolu nestihneme. Na další kontrole se definitivně rozhodujeme ji vynechat, cestou vyrábíme drobné chyby a opět se naháníme s několika dvojicemi z Ekonomu Praha. Ve finále, ale chybují i oni, na poslední kontrole potkáváme Tilaky a Navigátory (kteří kontrolu, kterou jsme vynechali, mají). Od kontroly se jede do cíle chvíli stejnou cestou, vidíme tak kolonu, která nás pronásleduje a šlapem do toho. Ve čtvrt na šest jsme konečně v cíli. Konečně.

Ne, že by se nám závod nelíbil, to ne. Všechno bylo skvěle připraveno, kontroly tam kde měly být, trať těžší, než jsme čekali, ale pěkná. Zadarmo to nebylo a cíl je prostě cíl. Konečně jsme v něm, jsme za to vděční a máme z toho radost. Jsme přece Veselí bratři!

Teď už nás čeká jen balení domů a regenerace. Jako generálka na adventure race na konci srpna, který se koná na úplně stejným místě a pořádá ho stejná skupina lidí, to vůbec nebylo špatný. Tratě hezký, organizace hladká. V letáku na AR stojí “Orlické hory a Kralický Sněžník”, takže myslím, že nás čeká skutečně dobrodružný horský AR. Už se těším.

A pro úplnost, tady jsou výsledky: Celkové, podrobné a výsledky samotné Salomon Trail Runu.

Leave a Reply

Captcha *