HROB 2008

2. listopadu jsou dušičky a lidé jezdí na hroby. A nebo můžete jet, jako já, na samotný HROB a proběhnout se o víkenu po Kleti. Tedy na M ČR v horském orientačním běhu, které se letos konalo ve Zlaté Koruně v Jižních Čechách.

HROB, to je pro většinu podobně laděných sportovců poslední závod v sezoně. (Pravda, pro orienťáky z Moravy je pravé zakončení Krýgl a pražští etremisti zase mají svůj Parkový survival, ale to ponechme teď stranou).

A tak ráno, v sobotu 1. listopadu společně s celou tlupou závodníků nastoupíme do autobusu, který pro nás organizátoři přichystali, ten nás odveze někam k lesu a davově se vydáme do lesa. Na začátku nás čeká volný postup mezi kontrolami, aby se startovní pole trochu roztrhalo. Startovní pole se po hodině skutečně roztrhalo, ani ne tak kvůli různé volbě postupů, ale prostě se roztrhalo. S některými se ale potkáváme až do cíle. Uprostřed trati nás čekal delší postup s volbou a na závěr takový podivný zamotaný motýlek, který měla každá kategorie jinak, takže tam všichni pobíhali nahoru a dolů, v různých směrech, ale aspoň jsme se potkávali až do konce. Celkově klusáme něco přes čtyři hodiny.

Samotnou kapitolu si zaslouží mapa, na které se běželo – Tryskáčovo… aneb u nás to kreslíme trochu jinak. Skutečně to u nich kreslí trochu jinak. Tedy kreslí i méně důležité objekty, jako jsou všechny vysílače a kdejaká kaple obrovskými značkami. Tedy bylo by logické se domnívat, že když tam jsou méně důležité objekty, tak důležité věci, jako třeba cesty, tam být musí. Tak to nikoli. Cesty tam občas jsou, občas jinak, ale většinou spíše nejsou. Našli by se i tací, kteří by holi tvrdit, že se ta mapa má jmenovat Tryskáčovo… aneb u nás se to nekreslí. Osobně mi to přijde jako mapa 1:50 000 zvětšená z 1:100 000 a s přidanýma vysílačema, aby je Tryskáč netrefil. Tedy na HROB nic moc.

Nicméně, na stejné mapě se běží i v neděli. Jak bylo v sobotu krásně a svítilo slunce, tak je v neděli hnusně a je mlha. K tomu připočtěme nedělní trať, která má spíše charakter silničního běhu s odbočkami ke kontrolám, a to takovým, že většinou se vracíte po stejné cestě, tedy odbíhající dav vás navede až ke kontrole. Takovej dlouhej silniční dostih. Ale co už, u HROBu se na krásu tolik nehledí, na tenhle závod bych přijel i kdyby byl ultrastupidní. Je to takové příjemné dvoudenní zakončení sezony, kde potkáte lidi, co potáváte pořád, jen závod netrvá 30 hodin, ale 4 hodiny, takže máte spoustu času a energie si ten závod užít.

Tato sezona tedy končí, příští ještě nezačala, je čas si od závodu odpočinout.. a pořádně potrénovat, ať se v té příští pořádně proženeme.

Leave a Reply

Captcha *