3 Peaks Yacht Race – Praotec adventure racingu

„Co je to za nesmysl? Jak může jachta jet na kopec?“ Možná se právě kladete podobnou otázku. Jachta samozřejmě na kopec nepojede, ale v jistém poťouchlém smyslu… to dává smysl.

Three Peaks Challenge je výzva, ve které jde o zdolání nejvyšší hory Walesu, Anglie a Skotska a je ve Velké Británii velice populární. Mapa vypadá nějak takhle:

61032d_9280f9e2cb6b458c861eecead6c51afd
image-3375

Pětičlenné posádky vyrazí na jachtě z přístavu Barmouth na západním pobřeží Walesu. Vydají se na sever, zakotví u hradu Caernarfon a dva z posádky vyběhnou na nejvyšší horu Walesu – Snowdon. Čeká je zhruba 35 km běhu, nalodí se a celá posádka pokračuje na sever. A tam se situace opakuje. Pouze při zdolávání nejvyšší hory Anglie, Scafell Pike, mohou část cesty jet na kole. Následuje zhruba 400 km dlouhá plachtící etapa do Fort William a výběh ne nejvyšší horu Skotska a celého Spojeného Království Ben Nevis. Po doběhu běžců je celý tým v cíli.

Letos se koná již 39. ročník a je to takový praotec adventure racingu.

Do týmu mě pozval Alex Pilkington, britský adventure racer, který loni získal exkluzivní vrchařskou cenu King of the Mountain za nejrychlejší čas běhu. Ten mi bude běžeckým parťákem!! Kapitánem je zkušený skipper Geoff West, který závod již 6x vyhrál.

V rámci závodu se vyhlašuje mnoho dílčích soutěží od nejrychlejších časů na jednotlivých úsecích, celkového pořadí, nejmladší/nejstarší posádku i nejhezčí loď. Současně jsou dvě pořadí – absolutní a podle hendikepu, který se počítá na základě typu jachty, na které jedeme. To už je vyšší dívčí, tak doufám, že do toho během plavby postupně proniknu.

Čeká nás přes 600 km na plachetnici, zhruba 120 km běhu a 60 na kole. Já jako „neplachtič“ si to představuju jako takovou parádní běžeckou dovolenou. Tři dny na lodi, každý den horský maraton a ještě se u toho projedeme na kole 😀

Může to tak být, ale taky úplně jinak. Můžeme plachtit v hodně tvrdých podmínkách a strávit většinu času motáním se a zvracením v důsledku mořské nemoci. Můžeme se také slunit a fotit na jachtě. Ale taky může být bezvětří a můžeme dlouhé hodiny a desítky hodin veslovat. Pravděpodobně to bude směs všech těchto situací.

Na závod se strašně těším, přijde mi to jako vynikající taškařice, naprosto neotřelý koncept. Také budu mít šanci strávit na lodi několik dní se skutečně zkušenou posádkou a hodně se naučit o plachtění. Geoff má hodně vědecký přístup k plachtění, takže neustále něco analyzuje, přemýšlí jak udělat lépe a kde by se dal získat další čas.

Britské pobřeží je hodně členité, cestou nás čeká několik tzv. tidal gates – míst, která jdou projet jen v určité fází přílivu/odlivu a/nebo za určitého větru. Hned první takové zapeklité místo je Menaiská úžina, mezi Anglií a ostrovem Anglesey. Tuhle známe velmi dobře z AR Itera před dvěma lety…

Závodím s týmem Wight Rose (č. 16) na lodi Tactix, start je v sobotu ve 14 hodin (15 hodin místního času).

Informace o závodě, včetně online GPS trackingu, jsou na oficiálních stránkách závodu: http://www.threepeaksyachtrace.co.uk

Info bude také na Sleepmonsters.com a také se budu snažit posílat nějaké info na své facebooku: http://www.facebook.com/ARPalonc.

Držte nám palce!

Leave a Reply

Captcha *