Kam na soustřeďko? Domů!

Potkají se bývalý lyžař, ultraběžec a OCR závodník a protože to není začátek vtipu, ale konec předminulého týdne, tak nejdou do baru, ale trénovat. Přesně takhle jsme si s Ríšou Hynkem udělali soustředění v Šumperku pod vedením Pavla Ondráška z Andrle Sport.

A co takhle můžeme s Ríšou společně trénovat? V podstatě cokoliv, pokud sprinter Ríša nevypálí hned ze startu a já nemám za sebou 96 km PVLH. To byl případ prvního tréninku střídavého tempa, takže to jsme spolu moc neběželi. Ale dál už to šlo dobře.

Na hřeben Jeseníků

Hned další den jsme vyrazili na delší běh na hřeben Jeseníků, proběhli Divokým Dolem a zase zpět na Skřítek, vyšlo to na hezký třicetník a skoro 1400 m stoupání (pro lidi z nížiny asi jako 25x na Kuňku).

Běželi jsme v podstatě trasu Trailtour #39 (v protisměru), kterou jsem trasoval a musím říci, že TrailTour žije! Potkali jsme opravdu hodně běžců. Jsem rád, že jsem zůstal inkognito, protože je fakt přísná. A potkat v takhle přísný trase přímo pachatele… tak bych si ulevil po prezidentsku.

Tohle se neokouká
Na výběh se připojil i Losos.

První blok jsme zakončili 15minutovými intervaly do táhlého kopce a přidali posilování.

Přestože jsme vegetili u mne doma a okolní svět se nezastavil, neplánoval jsem nějak zásadní progres v práci na tento týden, mohl jsem se tak hodně soustředit na trénink a následnou regeneraci. Bloky byly dost náročné, takže došlo i na často opomíjené činnosti, jako strečink či válcování.

Vrcholem druhého bloku byly 3minutové hodně ostré intervaly, které nám dost zkřivily pusu, zakyselily nohy a celkově nás dostaly tepově dost vysoko. U toho jsme i měřili laktát a hodnoty to jen potvrdily.

I na stadion jsme zavítali a poladili trochu techniku.

Nadvládu běžeckých tréninků jsme narušili pádlováním na Slezské Hartě, doplnili posilováním a uzavřeli tak druhý blok. Po dni volna nás čekal už jen jeden blok.

Intervaly a součty

20minutové intervaly s nástupy v horském terénu a v dešti byly přesně tím tréninkem, kde vás nepřetíží jen jedna složka, ale jste po všech stránkách unaveni. Delší odpolední posilovna to jen podtrhla. Poslední výběh přes Vozku a Šerák byl také skvělý, ale všichni jsmě měli radost, že byl poslední.

Sečteno podtrženo, během 10 dní jsme trénovali 8 (tedy dva dny volna) a dali 14 tréninků. Za tu dobu jsme v rámci 7 běhů naběhali 140 km a nastoupali 4800m, čímž si Ríša znásobil roční převýšení. K tomu jsme byli jednou na stadionu trénovat techniku, jednou pádlovat (jen 10 km) a 5 x cvičili v posilovně. Já byl dvakrát na lezecké stěně, Ríša napsal zápočet.

Soustředíme se a učíme se nové věci

Už je to hodně dlouho, co jsem měl takové soustředění a ještě déle, co jsem neměl takové soustředění sám. Přestože jsem byl doma, dařilo se mi soustředit se především na trénink a nerozptylovat se množstvím dalších věcí. Vlastně jsem se trochu vrátil do mladých let.

Hodně k tomu přispělo vědomí toho, že tento kemp má omezenou délku, má začátek a také konec. Nejvíc ale k tomu přispělo to, že jsme do toho šli společně – jak s Ríšou, tak také s trenérem Pavlem. S Ríšou jsme si vyměnili dost závodních zkušeností, Ríša se naučil trolovat a po nějaké době si zase rád střihnu další takové soustředění.

Tohle se taky neokouká, ani za deště. Jeden z posledních výhledů na Jeseníky.

Technické okénko

Vzhledem k tomu, že tréninky byly náročné, ale chtěli jsme z toho vytěžit maximum, snažili jsme se nepodcenit ani věci před a po tréninku. Od Edgaru tak došlo na všechny jejich produkty – power.drink pro intenzivní intervaly, pár tyček na delší tréninky po hřebeni a magnesium průběžně (v e-shopu stále platí kód PALONCY10).

Trénink či soustředění bývají dobrá příležitost k tomu vyzkoušet si a otestovat novou výbavu při zátěži. Na to teď nedošlo, používali jsme osvědčené věci (co to bylo, vidíte na fotkách).

Odměnu po tréninku v podobě piva a/nebo tyček ze cvrčků tak nahradily regenerační směsi, např. Aminodrink od Restart-Energy. Je třeba připomenout, že tohle jsou jen doplňky a tak jsme k nim také přistupovali – základ tvořila dobrá strava – dostatek tekutin, ovoce, zeleniny, ořechů i masa.

Došlo i na protahování, válcování a ve finále i na dostatek spánku.

Leave a Reply

Captcha *