COROS VERTIX – Dost jiné hodinky

Dnes už GPS hodinky nejsou doménou profesionálních sportovců ani technických podivínů, ale patří k běžné výbavě každého hobby sportovce. “Co není na Stravě, to se nestalo.” často slyším kolem sebe.

Když se mi do ruky dostaly GPS hodinky COROS Vertix, byl jsem na ně hodně, opravdu hodně zvědavý. Byly pro mě taková paní Colombová – hodně jsem o nich slyšel, ale nikdy jsem je neviděl. Až teď.

Říkat, co vše umí špičkové Coros Vertix, když i ty obyčejné GPS hodinky toho umí spoustu, by bylo zbytečné. A tak se zaměřím na to, čím se odlišují od konkurence.

  • Odlišují se hned na první dojem, kdy na rozdíl od konkurence se nevyskytují v žádném krychlové plastové krabičce, ale domů si přinesete pevný, ale velmi lehký kufřík. Člověk by se nedivil, kdyby v tom bylo nějaké jaderné zařízení…
  • Prvním funkčním (a pro mě zásadním) funkčním rozdílem je výdrž baterie. Výrobce uvádí 60 hodin v normlním režimu a 150 hodin v režimu ULTRAMax. Přitom režim ULTRAMax znamená stále GPS záznam jednou za 4s (srovnejte s UltraTrac, kdy se GPS měří jednou za minutu). Díky situaci s pandemií, jsem od listopadu neabsolvoval, žádné dlouhé závody, kdy bych to mohl v reálu otestovat. Ale jiné hodnoty udávané výrobcem sedí a i pokles baterie při trénincích tomu docela odpovídá. Tyhle hodnoty by měly pro mé aktivity stačit. Alespoň pro většinu z nich…
  • Váha A odolnost A výdrž baterie! Důležité je to slovíčko “A”. Zatímco u všech konkurenčních výrobků musíte volit mezi většími, těžšími, odolnějšími hodinkami s vyšší výdrží, nebo lehkým plastovým kouskem, který vydrží výrazně kratší dobu, tady nemusíte. Coros vsadil na Titan, už tak pevné safírové sklo potáhl vrstvičkou diamatu. Opravdu nevím co bych jim já, vyhlášený destruktor věcí mohl udělat.
  • Okysličení krve – stupeň aklimatizace. Je jasné, že přímé měření okysličení krve je možné pouze měřením koncentrace kyslíku v krvi (tedy odběrem krve). Ale tuto hodnotu je možné měřit více či méně přesně nepřímo. A pokud se chystáte na intenzivní pohyb ve vysokých horách (což je přesně můj případ), tak tuhle vychytávku oceníte.
  • Na ovládání je potřeba si trochu zvyknout – jednak se Vertix ovládá otočným kolečkem na straně a také některá nastavení (jako např. zobrazované metriky při běhu) je třeba nastavit v aplikaci na telefonu. Tam to jde skutečně pohodlně, ale kdo je zvyklý z hodinek, musí si tady zvykat jinak.
  • Je však možné, že toto bude postupně upraveno, přidáno. Tím se dostávám k další silné stránce hodinek Coros a tím jsou aktualizace a updaty. Je vidět, že vývojáři skutečně makají, přidávají nové softwarové funkce, a tak pokud tuto recenzi čtete, již některé věci nemusí platit, protože byly přidány. Když to srovnáme se Suunto, které se již několik let snaží dost software kolem hodinek do použitelného stavu…
  • Další silnou stránou, která vlastně trochu souvisí s prací vývojového týmu, je podpora dalších senzorů. Standardně jsou podporována zařízení pracující na protokolu ANT+ (včetně nejnovějšího Stryd Wind) a také zařízení připojená přes Bluetooth. Že si můžete pripojit externí snímač TF, asi nikoho nepřekvapí. Nicméně, když se objeví nějaká nová vychytávka, můžete si být jisti, že Coros bude první, kdo ji bude podporovat (jako tomu bylo v případě Stryd Wind).

K celému tomuto výrobku mám jen dvě připomínky nebo spíš povzdechy:

  • Neumí ovládat přehrávání hudby. Je to pořád především tréninkový nástroj, takže jaká hudba, že? Běhám často sám, dlouho, často sám a dlouho a hudbu poslouchám v podstatě pořád. U Garminu jsem si na to pohodlí už dost zvykl. Naštěstí hodinky nejsou jediným způsobem, jak ovládat hudbu, aniž bych musel vytahovat telefon – to samé umí má sluchátka. Jak jsem si zvykl na hodinky, tak jsem si teď zvykl na sluchátka. Navíc, jak jsem psal výše, je dost možné, že se něčeho takového brzo dočkáme.
  • Coros nemá vlastní síť pro sdílení aktivit. Garmin má Connect, který funguje výborně, Suunto má sice dvě, ale nefunguje ani jedna. Jste tak odkázáni na Stravu nebo třeba TrainingPeaks. Za mě to nepředstavuje problém – Strava i TrainingPeaks fungují dobře. Jsem radši, když vývojáři v Coros pracují na hodinkách, a přidávají vychytávky, než aby duplikovali něco, co už existuje a funguje dobře. Ale v rámci úplnosti je třeba toto zmínit.

Chápu, že jsem nejspíš zklamal ty, kteří čekali zkušenosti z brutálních závodů, kde se s vámi podělím o to, jak hodinky fungovaly 100 hodin a podobně, ale bohužel pandemie stále trvá a závody kde nic tu nic.

Tak o to víc otestuju vychytávku s okysličením a nadmořskou výškou.

Leave a Reply

Captcha *