Před startem Mistrovství světa v AR

Venku je 36 stupňů ve stínu, po zídce leze leguán s sedím na recepci hotelu v městečku Corumbá v Brazílii. Na místní podmínky se snažíme si zvyknout již pár dní (především za pomocí bazénu a piva), zítra odpoledne dostaneme polovinu map závodu, naloží nás na 3 lodě 12 hodin povezou někam na sever. Pak máme týden na to, abychom se poprali se 722km dlouhou tratí přes zatopenou divokou džungli regionu Pantanal ve státě Mato Grosso do Sul. Co se bude dít tam, těžko odhadovat.

Různých nepotvrzených informací a zkazků se na nás valí spousty. Naopak fakt, kterých bychom se mohli držet, je málo, tak máme různé myšlenky. Tady jsou některé z nich:

Nejvíce zkazek a povídaček je zvířatech (a že jich tu je). Dost napoví už třeba logo závodu. Abychom se v tom nějak zorientovali, použili jsme několik jednoduchých pravidel:

Co tady žije? Kdo to ví, odpoví.
image-2809

Co tady žije? Kdo to ví, odpoví.

Vše co leze po zemi po čtyřech je kočička, co se plazí po čtyřech je ještěrka, co se plazí je had a co plave ve vodě je rybička. A vše co roste na stromě je mango. Keep it simple.

Kočičky nehladíme, ještěrky se nás bojí (a nesaháme jim na ocas, jinak by jim upadl), hada nedráždíme bosou nohou, rybičky nekrmíme, mango máme rádi. Easy.

Trasa má spoustu etap, první odhad se ukázal jako více než přesný – 4 dny ve vodě jako Chytrá Horákyně – ani ve vodě, ani na suchu, ani pěšky ani s kajakem, ani ve dne ani v noci. Pak sedneme na kolo, a pojedeme 2 dny na kole – od nevidím do nevidím, do toho vložíme dlouhé pádlování po proudu řeky, na závěr opět na kolo. Cestou si odskočíme na lezení a posledních pár km docvakneme na domorodé kánoi.

To je opravdu jednoduché, ale přece jen příliš hrubé, tak jsme si to rozepsali na etapy. Abychom se v nich vyznali, některé zásadní jsme si pojmenovali:

 1. 58km Kajak
 2. 25km Trek – Shorttrack
 3. 37km Packraft
 4. 68km Trek – Giant trek
 5. 60km Kajak
 6. 45km Trek – Fishtrek
 7. 57km Packraft – Shit raft
 8. 27km Trek – Last Mile
 9. 150km bike – Monster Bike
 10. 85km kajak – Durchflusskanal
 11. 101km bike (+700m slanění)
 12. 5km domorodá kánoe – Party
Plán závodu - takhle jsme si to hezky vystavili na nástěnku
image-2810

Plán závodu – takhle jsme si to hezky vystavili na nástěnku

A přesně za šest dní v cíli. O tom jestli to bude těžké nebo ne se nikdo moc nebaví. Težký to bude jako prase, ale tak to koneckonců má být, je to mistrovství světa. Org. spočetli čas vítěze na 100 hodin. Nikdo z nás tomu ale nevěří. Treky tu počítají na kosmickou rychlost 6km/h. Vzhledem k terénu, jaký tu je (podmáčená džungle), cestám, které tu nejsou, výbavě, kterou si musíme nést s sebou (včetně pádel a vest), vedru, skutečnosti, že treky vychází na noc a asi centrifugaliónu dalších důvodů je to rychlost z kategorie sci-fi. Dá se očekávat tak poloviční rychlost, v lepším případě.

Tím se dostáváme k tomu, co tu bude nejtěžší a co bude rozhodovat. Nebude to fyzická připravenost, ale navigace v noci na mapách 1:100 000. Bude to to, jak se kdo vyrovná s vedrem, správné rozhodnutí (po “souši” či přes vodu), odhad toho co jde vidět a co není vidět (rozuměj je nad vodou) a další spousta drobností, jako třeba stav chodidel, žaludku a spousty dalších věcí, které mohou znamenat stopku v závodě. Bude to prostě expediční závod se vším všudy, tak jak to má být.

Před závodem - veselí a čistí
image-2811

Před závodem – veselí a čistí

Stránky závodu najdete na adrese www.arwcpantanal.com, v pátek či nejpozději v sobotu odpoledne se tam objeví odkaz na live tracking. Ano, od soboty 17 hod. SEČ nás můžete sledovat a smít se nám, kam se to trmácíme. Stránka s naším týmem (č. 12 – Fenix Multisport – Adidas), odkud se na vás usmíváme kde se dozvíte informace o tom. jak si vedeme a také nás tam můžete podpořit, najdete tady.

1 Response

 1. Pingback : MS v Adventure Race 2015: V Brazílii bojují také dva české týmy! - Extrémní závody : Extrémní závody

Leave a Reply

Captcha *