Czech Machine Runs England

About: Pavel Paloncý, Czech ultra-runner and two times The Spine Race winner, will try to break an existing fastest known time on the 430km long Pennine Way national trail. Pavel has four podium finishes on the Spine Race, which follows closely the Pennine Way, so should have a good knowledge of the course. However, completing the course in winter conditions and mandatory kit in around 100 hours is a completely different story, so Pavel will be supported by local runners. The current record is 2 days, 17 hours, 20 minutes and 15 seconds, it is held by Mike Hartley and was set on 23rd July 1989.

When: Saturday 24th 2017, 5 AM GMT (6 AM CEST). Pavel will start in Edale in central England and head north to Kirk Yetholm, just over the Scottish border as this is the direction in all his four Spine Race appearances.

Live Tracking: Pavel will be tracked online all the way along – the tracking site will go live few days before the start.

News: The main information channel is Pavel’s facebook athlete profile (like the page to stay up-to-date, see the feed on the right sidebar). Pavel will be also closely followed by Summit Fever Media crew, who followed past editions of the Spine Race and made the Spine Race Film. Professional photographer Andrea Nogová will follow Pavel as well. The film be screened on outdoor and running festivals. Pavel’s attempt is part of the Spine Race Fusion and Flare event, he is supported by the race organization and will be using some of their facilities.

O projektu: Pavel Paloncý, český ultraběžec a dvojnásobný vítěz The Spine Race, se pokusí překonat existující nejrychlejší známý čas (FKT) na 430km trase Pennine Way v Anglii. Pavel se čtyřikrát umístil na stupních vítězů v závodě Spine Race, který věrně kopíruje trasu Pennine Way, měl by tak být dostatečně seznámen s trasou. Avšak dokončit závod v zimních podmínkách a s povinnou výbavou v čase kolem 100 hodin je něco úplně jiného, než pokus absollutní rekord. Pavel tak bude mít podporu místních běžců. Současný rekord má hodnotu 2 dny, 17 hodin, 20 minut a 15 sekund a 23. července 1989 jej stanovil Mike Hartley.

Kdy: Start v sobotu 24. června 2017, 5:00 GMT (6:00 SELČ). Pavel vystartuje z Edale ve střední Anglii a vyrazí směrem na sever do vesnice Kirk Yetholm, těsně za hraniceme se Skotskem. V tomto směru absolvoval čtyřikrát Spine Race, je to tak pro něj přirozený směr trasy.

Live Tracking: Pavla bude možné po celou dobu sledovat online  – stránka se sledováním bude k dispozici několik dní před startem.

Novinky: Hlavním informačním kanálem je Pavlův profil sportovce na facebooku. (Chcete-li být informováni o přípravách a samotném pokusu, označte stránku jako “Líbí se mi”. Viz pravý panel s novinkami.) Pavla také bude sledovat štáb Summit Fever Media, který sledoval minulé ročníky závodu Spine Race a natočil Spine Race Film, a také fotografka Andrea Nogová. Z pokusu vznike film, který bude od září promítaný na outdoorových festivalech. Pavlův pokus o překonání rekordu je součástí závodů Spine Race Fusion a Flare, podpořili jej organizátoři a bude tak využívat některou závodní infrastrukturu (např. občerstvení).